Refluks przełyku

Zaczyna się wszystko od kilku podstawowych objawów a po krótkim czasie lekarz rozpoznaje u nas chorobe refleksową przełyku. Co dalej?!

Podstawa to wiedzieć na czym ta choroba konkretnie polega. Choroba refleksowa przełyku jest chorobą przewlekłą i nawracającą. W przebiegu choroby występuje okres zaostrzeń gdzie występują bardzo dokuczliwe objawy, oraz okres remisji-bezobjawowy. Głównym objawem jest zgaga, jest to specyficzne uczucie palenia za mostkiem lub pieczenia w przełyku lub w okolicy klatki piersiowej. Najczęściej dokuczliwe objawy występują zaraz po jedzeniu – długotrwałe silne działanie drażniące kwasu i enzymów może powodować częste zapalenie przełyku. Możemy zauważyć czasami zawracanie treści żołądkowej a także ból w klatce piersiowej, który powodowany jest podrażnieniem zakończeń nerwowych przełyku w czasie jego rozciągania lub drażnienia przez kwas żołądkowy. Kolejnym z objawów może być jawne lub ukryte krwawienie spowodowane zapaleniem przełyku. Ukryte trwające długo niewielkie krwawienie mogą prowadzić do niedokrwistości, anemii. Jawne krwawienie to pojawienie się świeżej krwi podczas wymiotów lub rzadziej wymiotów fusowatych. Główną przyczyną objawów jest niewydolność dolnego zwieracza przełyku. Jest to jedna z tych chorób która znacznie obniża komfort życia codziennego a w niektórych wypadkach może nawet doprowadzić do powikłań wymagających hospitalizacji.

U wielu osób niezbędne jest systematyczne stosowanie farmakologicznych, nieobojętnych dla organizmu leków i to przez wiele miesięcy a nawet lat. Do tego wszystkiego dochodzi ścisła dieta co uprzykrza życie. Niestety jest to jedna z dwóch możliwości która przynosi jakiekolwiek efekty. Druga opcja to stosowanie odpowiedniej profilaktyki gdy pojawiają się pierwsze zgagi. Pamiętaj aby stosować naturalne suplementy i zioła bo tylko tak w przyjazny sposób możesz poprawić komfort życia.

W leczeniu farmakologicznych jak i profilaktyce dba się o to aby:

 • Poprawić jakość życia, zmniejszyć lub całkowicie wyeliminować objawy
 • Wyleczyć zmiany zapalne przełyku
 • Zapobiec zmianom nowotworowym
 • Nie dopuścić do powikłań

Obecnie stosuje się Inhibitory pompy protonowej które silnie hamują wydzielanie soku żołądkowego. U ponad 2/3 pacjentów przy stosowaniu tych leków obserwuje się zaleczenie zmian zapalnych. Niestety często dochodzi do nawrotów choroby dlatego zaleca się stosowanie tych leków przez wiele miesięcy w sposób ciągły. Takie leczenie przynosi efekty ale w wielu przypadkach ujawniają się efekty uboczne. Pamiętaj aby odwiedzić lekarza zaraz po pojawieniu się niepokojących objawów, stosuj się do zaleceń lekarskich i przestrzegaj podstawowych zasad zdrowego żywienia bo tylko w tak możesz kontrolować dolegliwości. Ważne również jest abyś pamiętał o profilaktyce stosując naturalne suplementy diety.

Zalecenia dotyczące stylu życia oraz zmiany nawyków żywieniowych.

Stosując profilaktykę obowiązkowo przestrzegaj zaleceń lekarza a przede wszystkim powinieneś wprowadzić kilka zmian:

 • Redukcja wagi jeśli masz nadwagę nawet lekką
 • Posiłki spożywaj w pozycjach gdzie masz proste plecy
 • Utrzymuj sylwetkę prostą po spożyciu posiłku (pod żadnych pozorem nie ucinaj sobie drzemki)
 • Unikaj obfitych posiłków
 • Unikaj pracy w pozycji zgiętej (duży nacisk na żołądek i przeponę)
 • Spożywaj posiłki 5-6 razy dziennie (małe posiłki a często)
 • Nie jedz co najmniej 2-3 h przed snem
 • Ogranicz: tłuszcze, kawę, alkohol  w tym wino i piwo
 • Zrezygnuj całkowicie z: cytrusów, soków z cytrusów, napojów gazowanych, mięty, słodyczy, przypraw, warzyw cebulowych, czekolady, kakao
 • Rzuć palenie
 • Gdy już masz do czynienia z chorobą zadbaj o badania kontrolne

Tylko zastosowanie się do powyższych zaleceń + odpowiednie suplementy pozwolą CI powrócić do zdrowia lub nie dopuścić do choroby.

Konsekwencje nieleczonej choroby refleksowej przełyku.

Jeśli nie kontrolujesz choroby, nie leczysz jej lub robisz to nieodpowiednio może to doprowadzić do wielu nieprzyjemnych często bolesnych powikłań. Przede wszystkim mowa tutaj o uszkodzeniu przełyku, zwykle są to małe nadżerki śluzówki a w konsekwencji wrzody a co za tym idzie doprowadzamy do bliznowatego zwężenia przełyku co w wielu przypadkach wiąże się z zabiegiem operacyjnym. U niektórych osób długotrwała choroba może spowodować powstanie przełyku Barretta a jest to stan przedrakowy, bardzo niebezpieczny. Chorzy powinni być pod ścisłą kontrolą lekarską i być poddawani częstym badaniom kontrolnym. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji zapamiętaj kilka objawów „alarmowych” takich jak:

 1. Niekontrolowana, nagła utrata masy ciała
 2. Ból przy przełykaniu lub wszelakie zaburzenia przełykania
 3. Krwawienie z górnego odcinka przełyku (krwiste, fusowate wymioty) lub dolnego (czarne, smoliste stolce)
 4. Niedokrwistość (osłabienie, bladość skóry, błon śluzowych i spojówek)

Nieleczona choroba refleksowa przełyku może przyczyniać się do rozwoju wielu chorób takich jak:

 • Zapalenie gardła, krtani, strun głosowych
 • Chroniczne zapalenie ucha środkowego
 • Astma oskrzelowa

Jeżeli wystąpiły u Ciebie pierwsze objawy zastanów się nad swoim codziennym życiem i dietą oraz pomyśl o profilaktyce pro-zdrowotnej bo jak widzisz z pozoru niepoważna zgaga może być pierwszym objawem poważnych schorzeń.

Leave a Reply