Co to jest zaburzenie odżywiania?!

Do podstawowych zaburzeń odżywiania należą bardzo dobrze już nam znane anoreksja (jadłowstręt psychiczny, bulimia, otyłość czy gwałtowne objadanie. Oczywiście jest wiele innych zaburzeń ale do tej pory ich nie skonkretyzowano i nie wiadomo zbyt wiele. Dawniej jedyną podstawową funkcją było zapewnienie sobie podstawowych potrzeb jak odżywianie. Ludzie przyjmowali pokarm kierując się przede wszystkim potrzebą przeżycia oraz zaspokojeniem potrzeby sytości.  Z biegiem stuleci podejście do odżywiania diametralnie się zmieniło łącznie z podejściem do  psychicznego podejścia do zapewnienia sobie sytości. Czynność jaką jest spożywanie posiłków zaczęła pełnić różne role. Ludzie jedzą ze smutku, nudy, łakomstwa, sympatii do innych, z poczuciu obowiązku. Często łączy się spotkania biznesowe czy towarzyskie z  lunchem czy obiadem. Bardzo często zwłaszcza w dzisiejszych czasach dzieci nagradza się jedzeniem coś na zasadzie ” będziesz grzeczny kupie ci loda, lizak”a itd co powoduje, że od dzieciństwa wpajane jest nam, że żywność jest formą nagrody, dlatego tak lubimy jeść.

Coraz częściej marketingowcy dołączają do produktów naklejki, gadżety, które dzieci chcą i kolekcjonują co znowu nakręca rodziców do kupowania i „faszerowania” dzieci jedzeniem i kolejny raz wpaja się nam korzyści ze spożywania ponad normę. Pytanie dlaczego jedzenie tak świetnie sprawdza się przy tak wielu emocjach?! Jedzenie nie działa jedynie mechanicznie drażniąc przewód pokarmowy ale podczas jedzenie również wpływamy na układ nerwowy gdyż podczas trawienia węglowodanów uwalnia się hormon szczęścia serotonina i to właśnie z tego powodu czujemy się szczęśliwi.

Skoro tak dobrze jedzenie sprawdza się przy tak wielu emocjach to nic dziwnego, że coraz częściej mamy do czynienia z zaburzeniami odżywiania. Zaburzenia te zwykle są lekceważone przez osoby które ich doświadczają. Problem narasta całymi latami, ludzie oszukują się, że wszystko jest ok i podświadomie ignorują znaki i objawy. Zwykle mając takie problemy i gdy rosną do rangi poważnych problemów niektórzy chcą coś z tym zrobić ale nie wiedzą jak i do kogo się zgłosić. Mało kto łączy problemy odżywiania z psychiką bo zwykle wychodzą z założenia, że to problem na poziomie ciała.

W dzisiejszych czasach wiele z tych zaburzeń ma już swoją nazwę, skonkretyzowane objawy, formę zapobiegania oraz leczenia. Rozróżniamy anoreksję, bulimię, gwałtowne objadanie się czy najbardziej popularna otyłość.

Anoreksja –  po raz pierwszy została opisana w XVII wiek. Jest to choroba polegająca na maksymalnym ograniczaniu spożywania jakichkolwiek posiłków. Osoby cierpiące na to zaburzenie nie dbają o zasady zdrowego ożywiania ani o konsekwencje takowego świadomego wyniszczania. Tymi ludźmi kieruje niechęć i obawa przed przytyciem. Jak więc odróżnić osobę chorą od zdrowej?! Podstawa to pomimo nagminnego chudnięcia widocznego „gołym okiem” twierdzi, że nadal jest za gruba. Próbuje nieświadomie zainteresować swoje otoczenie wyglądem i rzekomą otyłością pomimo bardzo niskiej wagi. Gdy ciągle odmawiamy sobie jedzenia stopniowo wyniszczamy organizm i sprzyjamy rozwojowi różnych chorób. Zwykle przy anoreksji mamy do czynienia z BMI na poziomie poniżej 17 kg/m2

Bulimia –  na początku mylono ją z anoreksją czyli jadłowstrętem psychicznym ale z czasem wyodrębniono ją jako osobną chorobę. Jest to choroba polegająca na objadaniu się bez samokontroli a następnie przy użyciu różnych sposobów wymuszanie wymiotów. stosowanie licznych środków przeczyszczających  czy odwadniających. Wszystko po to aby maksymalnie opróżnić żołądek, jelita a to po to by zmniejszyć ryzyko odłożenia się tkanki tłuszczowej.

Otyłość – pierwsze zapiski o tym zjawisku można znaleźć z okresu starożytości. Choroba uwarunkowana patologicznym nadmiarem tkanki tłuszczowej w organizmie. Zwykle gdy uświadamiamy sobie, że należy coś ze sobą zrobić po wskaźniku BMI uświadamiamy sobie, że to już nadwaga.  Jeżeli wskaźnik BMI jest większy niż 30km/m2 mamy pewność, że to otyłość.

Gwałtowne objadanie się –  inaczej zwane jedzeniem kompulsywnym. Główny objaw to napady przymusowego objadania bez jakichkolwiek następstw jak wymioty, oczyszczanie organizmu, głodówka, przeczyszczanie. Oczywiście konsekwencją jest otyłość i liczne z tego tytułu powikłania.

Leave a Reply