Przełyk

Przełyk to narząd zbliżony kształtem do rury o długości ok. 25cm. Jest zaopatrzony w ścianki mięśniowe, których rolą jest transportowanie pożywienia z gardła do żołądka. Przełyk ciągnie się od gardła, przemierza jamę piersiową, przechodzi przez przeponę i w jamie brzusznej uchodzi do jamy żołądkowej.
Tu, połknięty przez nas pokarm, już w postaci masy pokarmowej nie przesuwa się siłą własnego ciężaru, lecz jest przesuwany do żołądka dzięki skurczom mięśni przełyku, co umożliwia nam spożywanie go niezależnie od pozycji ciała. Nawet gdybyśmy stali na głowie, pokarm nie będzie się cofał, tylko zawsze będzie zmierzał w stronę żołądka.

Przełykanie to złożony mechanizm
. Jego pierwsza faza jest świadoma i dobrowolna – w czasie przeżuwania pożywienia, kęs pokarmu  jest popychany przez język do podniebienia, a następnie w kierunku gardła. W dalszych etapach procesu przełykania zachodzą po sobie kolejne, automatyczne czynności: ścianki gardła zwężają się i popychają pokarm do przełyku, podniebienie miękkie unosi się, blokując dojście do jamy nosowej, nagłośnia – chrząstka działająca jak zatyczka zamyka dojście do krtani, co zapobiega przypadkowemu przedostaniu się pokarmu do dróg oddechowych. Fale skurczów ścianek w przełyku sprawiają, że masa pokarmowa przesuwa się w dół, by w końcu trafić do żołądka.

Ciekawostką jest fakt, że nawet wtedy, kiedy nie spożywamy pokarmu, proces połykania powtarza się nieustannie. Połykamy ślinę mniej więcej 70 razy na godzinę w stanie aktywności i średnio 10 razy na godzinę w czasie snu

www.sklepzdrowia.org
www.witaminy-mineraly.pl
www.koenzymq10.net

www.annnaszubert.pl

www.grzybica.org
www.luteina.org
www.nopal.pl

Leave a Reply