Enzymy a reumatyzm

Zasadniczo medycyna rozróżnia dwie podstawowe postaci reumatyzmu o podłożu zapalnym: reumatoidalne zapalenie stawów oraz chorobę zwyrodnieniową stawów. Natomiast od roku 1979 obowiązuje definicja schorzeń reumatycznych stworzona przez WHO, która dzieli je na:

  • Choroby reumatyczne o podłożu zapalnym
  • Zwyrodnieniowe choroby stawów i kręgosłupa
  • Reumatyzm mięśniowy i reumatyzm tkanek miękkich
  • Metaboliczne choroby kości

Oprócz tego istnieje ok. 85 różnych chorób przypominających schorzenia reumatyczne. Opis dolegliwości, prawidłowe rozpoznanie oraz leczenie nie należą zatem do łatwych zadań.

Enzymy w reumatoidalnym zapaleniu stawów w odróżnieniu od leków standardowych mają dwie zalety – nie wywołują skutków ubocznych oraz są całkowicie nieszkodliwe.

W licznych badaniach porównywana była skuteczność leczenia preparatami podstawowymi oraz enzymami, które najczęściej sprawowały się znacznie lepiej od leków podstawowych. Pacjenci zdecydowanie lepiej tolerowali enzymoterapię i prawie w ogóle nie odczuwali skutków ubocznych. Bardzo wskazane w chorobach reumatycznych są enzymy hydrolityczne, które mają właściwości przeciwzapalne. Skuteczność działania enzymów odczuwa się czasami dopiero po 1 do 3 miesięcy, a u niektórych pacjentów w trakcie pierwszego tygodnia kuracji może dojść do zaostrzenia bólów stawów, co powodowane jest przez mobilizację kompleksów immunologicznych, opuszczających tkanki. Po kilku tygodniach od ustania dolegliwości można stopniowo wychodzić z leczenia lekami przeciwzapalnymi, jednak pod żadnym pozorem nie należy gwałtownie przerywać leczenia ze względu na enzymoterapię.

Enzymy hydrolityczne nie regenerują chrząstek, ale regulują procesy zapalne, poprawiają ukrwienie i zaopatrzenie w substancje odżywcze. Przeciwdziałają one zachodzeniu niewłaściwych reakcji odpornościowych, a także ograniczają ryzyko przekształcania się chorób w stany przewlekłe. Stosując enzymoterapię należy pamiętać, iż enzymy działają powoli więc im wcześniej się ją wdroży tym lepsze i długo trwalsze będą efekty leczenia.

Potrzebne suplementy znajdziesz w naszym sklepie…

www.witaminy-mineraly.pl
www.zdrowe-odzywianie.info.pl
www.annaszubert.pl
www.sklepzdrowia.org

www.grzybica.org
www.luteina.org
www.nopal.pl

Leave a Reply