Zapalenie jelit

Wyróżniamy kilka rodzajów zapalenia jelit zróżnicowanych ze względu na ich lokalizację, przyczyny i czas rozwoju.
Z punktu widzenia lokalizacji anatomicznej wyróżniamy zapalenie jelita cienkiego i grubego. Z punktu widzenia przyczyn je wyzwalających i mechanizmów rozwoju występują zapalenia zakaźne (bakteryjne, wirusowe, pasożytnicze, grzybicze), toksyczne (enterotoksyny bakteryjne, substancje toksyczne w mocznicy, zatrucia chemiczne rtęcią, kadmem, złotem, lizolem, arsenem, cynkiem, przedawkowanie leków czyszczących itd.) oraz wrzodziejące.

Z punktu widzenia czasu rozwoju, przebiegu i intensywności objawów klinicznych wyróżniamy zapalenie ostre i przewlekłe, a także zapalenie jelita o nieustalonej jednoznacznie przyczynie (choroba Crohna , wrzodziejąco-krwotoczne zapalenie jelita grubego).

Wszystkie stany zapalne jelit są trudne do rozpoznania zwłaszcza w domowym postępowaniu przedlekarskim. Można natomiast z dużym prawdopodobieństwem ustalić porę oraz rodzaj spożytych pokarmów, które je wywołały. W przypadku ostrych bólów, podejrzanych o przyczynę zakaźną, należy poddać próbkę z niespożytej części pokarmu lub płynu badaniu w stacji sanitarno-epidemiologicznej.
Najczęstszym typem zapaleń jelit są zapalenia nieswoiste, które związane są głównie z błędami dietetycznymi, z przeciążeniem przewodu pokarmowego, nadmiernym spożyciem różnych pokarmów i płynów, a także występują po spożyciu nieświeżych potraw lub źle tolerowanych pokarmów, szczególnie u osób z niedostatecznym wydzielaniem soków trawiennych.

Czynniki psychiczne takie jak silne zdenerwowanie, stres i lęk mogą sprzyjać występowaniu nieswoistych zapaleń jelit. Mogą one dotyczyć zarówno jelita cienkiego, jak i grubego, lub też całego dolnego odcinka przewodu pokarmowego łącznie.
Zapobieganie polega na przestrzeganiu zasad higieny życia codziennego, higieny osobistej rąk (mycie przed posiłkami) oraz przede wszystkim tych zasad, które dotyczą przetrzymywania i przygotowywania produktów spożywczych.

Jeżeli miałeś kiedyś problemy z jelitami, w Twojej rodzinie ktoś ma problemy albo prowadzisz nieregularny tryb życia w połączeniu z nieodpowiednią dietą to już teraz zacznij stosować profilaktykę

www.witaminy-mineraly.pl
www.zdrowe-odzywianie.info.pl
www.annaszubert.pl
www.sklepzdrowia.org

www.grzybica.org
www.luteina.org
www.nopal.pl

Leave a Reply

  • zwiedzanie mediolanu
  • mediolan zobacz nasz wyczerpujący opis miasta co warto zobaczyć należy wiedzieć tego wszystkiego dowiesz się tutaj
    similanotour.it