Wzdęcia

Dolegliwość ta polega na nadmiernym gromadzeniu się gazów jelitowychi najczęściej spowodowana jest brakiem równowagi fizjologicznej i patologicznej flory bakteryjnej. Wzdęcia to dolegliwości dosyć dokuczliwe, o których, jak się błędnie przyjęło “nie wypada mówić”.
Mimo, że niewielkie wzdęcia uważa się za niegroźne, to silne wzdęcia mogą być przyczyną kolek lub mogą powodować stałe dokuczliwe uczucie napięcia w jamie brzusznej. Jeśli wzdęcia objawiają się silnymi bólami trudno je odróżnić od pozostałych dolegliwości żołądkowo-jelitowych.

W jelitach obecne są liczne bakterie, zarówno pożyteczne, potrzebne do prawidłowego trawienia pokarmu, jak i patologiczne. Gdy równowaga między nimi zostaje zachwiana i więcej jest tych szkodliwych bakterii, wówczas wytwarzają się znaczne ilości gazów, a ich nadmiar jest przyczyną dolegliwości. Wzdęcia często też powodowane są nadmiernym połykaniem powietrza przy szybkim jedzeniu.

By zapobiec wzdęciom należy:

  • jeść bez pośpiechu, co zapobiega połykaniu dużej ilości powietrza
  • pić herbatki z kminku, rumianku i kopru włoskiego – łagodzą one dolegliwości związane ze wzdęciami
  • ograniczyć spożywanie potraw powodujących wzdęcia takich jak cebula, fasola, soczewica, kapusta, rzodkiew, czosnek, kapusta kiszona, niektóre owoce (np. morele), otręby pszenne i sztuczne słodziki
  • przed spożywaniem pokarmów wiatropędnych można przeżuć i połknąć pół łyżeczki kminku. Zapobiega to tworzeniu się gazów jelitowych.
  • stosować cykliczne oczyszczanie jelit

Jeżeli często miewasz taki problem to najprawdopodobniej masz do czynienia z zaburzeniami funkcjonowaniu układu trawiennego a przede wszystkim złą mikroflora jelitowa dlatego już TERAZ rozpocznij PROFILAKTYKĘ

www.witaminy-mineraly.pl
www.zdrowe-odzywianie.info.pl
www.annaszubert.pl
www.sklepzdrowia.org

www.grzybica.org
www.luteina.org
www.nopal.pl

Leave a Reply