Wrzody żołądka i dwunastnicy

Głównym sprawcą odpowiedzialnym za powstawanie wrzodów jest bakteria, która znajduje się w organizmie każdego z nas. Mowa oczywiście o helicobacter pylori.
Jej aktywność oraz to czy zaatakuje nasz organizm zależy w dużej mierze od tego jaki tryb życia prowadzimy. Jeśli znajdujemy się pod wpływem długotrwałego stresu, jesteśmy zmęczeni i niewyspani, wówczas bardziej jesteśmy podatni na działanie wirusów i bakterii. Dodatkowymi czynnikami warunkującymi atak bakterii są niewątpliwie – palenie papierosów oraz nadużywanie alkoholu.

Wrzody żołądka lub dwunastnicy są schorzeniem polegającym na uszkodzeniu fragmentu ściany narządu. Stopień ubytku może być różny, może to być tylko powierzchniowe uszkodzenie bądź w najgorszym przypadku nawet całkowita destrukcja, której poważną konsekwencją może być perforacja ściany przewodu pokarmowego i wypłynięcie treści żołądka do jamy brzusznej. W takiej sytuacji dochodzi do zapalenia otrzewnej, a jedynym ratunkiem jest jak najszybsza operacja i terapia antybiotykami.

Objawy owrzodzenia żołądka i dwunastnicy występują najczęściej na czczo, w nocy lub dwie godziny po posiłkach:

  • bóle o charakterze przewiercania, przecinania, kłucia, zlokalizowane na obszarze między pępkiem a środkiem prawego łuku żebrowego
  • towarzyszą im często wymioty
  • występuje brak apetytu
  • pieczenie w dołku podsercowym

Prawie połowa wrzodów nie daje żadnych dolegliwości dlatego krwawienie z nich lub ich przedziurawienie mogą występować bez objawów zwiastunowych.

Badaniem diagnostycznym jest tu gastroskopia polegająca na wprowadzeniu wziernika z kamerą do żołądka, w celu obejrzenia ścianki narządu. W czasie zabiegu można także pobrać wycinek do badań. Zapewnia to dokładny wynik, a lekarz od razu może stwierdzić, czy ma do czynienia z wrzodami, oraz może ocenić ich rozległość i położenie. Jednocześnie może również natychmiast zastosować skuteczne leczenie.

www.witaminy-mineraly.pl
www.zdrowe-odzywianie.info.pl
www.annaszubert.pl
www.sklepzdrowia.org

www.grzybica.org
www.luteina.org
www.nopal.pl

Leave a Reply