Dieta na stawy kolanowe

Często bolą cię kolana i poszukujesz naturalnego sposobu na złagodzenie tego bólu?

Warto zmienić dietę – może wydawać się to dziwne, ale działa. Liczne badania sugerują nam, że odpowiednia dieta poprawi kondycję stawu kolanowego. Taki efekt uzyskuje się na skutek doboru produktów jakie mają silne działanie przeciwzapalne. Ich działanie jest porównywanie do farmaceutyków z apteki.

Dieta na stawy kolanowe

1. Ryby.
Kwasy Omega 3 zawarte w rybach działają jak środki łagodzące stan zapalny stawów, a to powoduje ustanie bólu. Regularne spożywanie ryb pozwoli na skrócenie czasu porannych sztywności przy reumatoidalnym zapaleniu stawów. Jedz najtłustsze gatunki, czyli np. makrelę, łososia, tuńczyka, sardynki, śledzia i dorsza. Badania pokazały, że nienasycone kwasy tłuszczowe Omega wykazują właściwości zmniejszania skutków schorzeń, takich jak reumatyzm czy artretyzm.

2. Sok pomarańczowy.
Sok pomarańczowy to jedno z najlepszych źródeł witaminy C, ale też składników odżywczych, zabezpieczających przed zwyrodnieniem stawów. Szklana soku 100% daje nam 25% więcej witaminy C niżeli spożycie samego owocu. Gdzie jeszcze szukać cennej witaminy C? W grejpfrutach, truskawkach i papryce.

3. Szpinak i cebula.
Szpinak to bogactwo luteiny i zeaksantyny. Mogą zwalczyć ból przy chorobie stawów. W dodatku zapobiegają też chorobom oczu, usprawniają nasz wzrok. A co z cebulą? Ta zawiera kwercetynę i flawonoidy, działające przeciwzapalnie. Pozostałymi źródłami kwercetyny są m.in. jabłka, winogrona.

4. Przyprawy indyjskie.
Głównie chodzi tutaj o curry, kurkumę mające działanie przeciwbólowe. Przyprawy stosowane w kuchni indyjskiej w swoim składzie mają kurkumin, która zgodnie z badaniami może zmniejszać zapalenia stawów, gdyż hamuje wydzielania enzymu, odpowiedzialnego za ból. Imbir stosowany jest od zawsze przy leczeniu kłopotów żołądkowych. W ostatnich czasach dowiedziono, że ma moc zmniejszania bólu stawów.

5. Unikaj oczyszczonych węglowodanów.
Należy usunąć z diety przede wszystkim białe pieczywo oraz makaron. Usprawni to stawy kolanowe, a także poprawi trawienie. Od zawsze wiadomo, że te produkty nie są zdrowe.

Należy zdawać sobie sprawę, że ból i stan zapalny nie ustąpią po kilku dniach, ale dopiero po regularnym stosowaniu wymienionych składników żywieniowych. Pomogą one zmniejszyć przyjmowanie farmakologicznych środków.

Leave a Reply

  • podpis elektroniczny w komórce
  • jako autoryzowany partner pcc certum oferujemy dystrybucję certyfikatów kwalifikowanych oraz urządzeń do składania bezpiecznego podpisu elektronicznego